Vi kan føle os presset til at leve et liv som er styret af en bestemt historie om os selv. En historie som farver den måde vi er i verden på. Men det er også en historie, som vi ikke selv har valgt og som vi føler os skubbet ind i og som kan give os stress.
Hvad er det for en historie der presser dig og styrer dit liv?
Hvis du føler dig presset til at leve et liv, som du ikke føler du selv har valgt, er det ofte fordi vi er styret af en bestemt historie. En bestemt historie om hvordan vi skal leve vores liv. En slags fortælling om, hvad der er rigtigt og forkert. Som en helt særlig manual, vi ubevidst er styret af og som vi lever vores liv efter.
Fx kan vi være styret af en historie om at vi skal være:
- positive
- dygtige
- sociale
- ambitiøse
- optimistiske
- være aktive
- have overskud
- lytte til andre
- tage hensyn til andre
Hvordan er den historie opstået?
Vi er naturligvis påvirket af den kultur vi er opvokset i og vi bliver fx påvirket af forskellige idealer via de sociale medier. Men det, der har præget os mest, er den påvirkning vi har fået i de første år af vores liv. Typisk fra vores forældre. Og vores forældre har gjort det bedste de kunne, med den historie de har med sig.
Den historie bliver en del af vores identitet og det bliver en sandhed som vi ubevidst søger hele tiden i vores liv og som også forhindre os i at gøre noget af som vi tror vi ikke kan eller er gode til, men som ikke nødvendigvis er sand.
Hvordan påvirker vores historie vores liv?
Men vores historie kan netop påvirke os til at tro, at vi skal være på en bestemt måde som gør, at vi kommer til at tage mere hensyn til andre end os selv. At vi kommer til at leve et liv, som vi tror det skal leves og ikke som vi selv har valgt.
Vi bliver fx i et ægteskab for længe, fordi vi tror at det er det rigtige. Vi har lært, at man ikke bliver skilt, at vi prøver derfor på at holde sammen og forblive trofast. Selvom vi betaler en høj pris, hvor vi må gå på kompromis med os selv. Eller vi tager en uddannelse og får en karriere indenfor et fag, som dybest set ikke er godt for os. Fordi vi troede at det var det, der blev forventet af os og vi prøvede at leve op til dette.
Og det kan meget nemt få den konsekvens, at vi har været nødt til at undertrykke vores vores egne behov og længsler alt for længe.
Det er en kamp vi ikke kan vinde og vi kan ende med at blive ramt af stress
Problemet med denne historie er, at vi ikke selv har valgt den. Vi har ikke selv valgt de værdier og de forventninger der pålægges os i denne manual. Vi opdager måske på et tidspunkt, at vi er havnet i en situation, hvor vi føler at vi kæmper og kæmper, men vi når aldrig målet. Vi føler at vi knokler for at leve op til noget bestemt, men belønningen kommer aldrig, fordi vi ikke selv har valgt det mål vi stræber efter. Vi har lært at holde ud og holde alle følelser inde i os selv. Det kan være den direkte vej mod at blive ramt af stress.
Vi bliver trætte og utilfredse med vores liv. Vi føler os udmattede. Fordi vi skal slå for mange krøller på os selv. for at leve op til noget bestemt. Vi får ikke lyttet nok til, hvad vi inderst inde selv gerne vil og hvad vi har brug for i vores liv. Vi lukker af for vores krop og vi får ikke mærket efter, hvad den egentlig prøver at fortælle os.
Vores krop begynder at reagere
Hvis vi ikke opdager i tide, at vi er styret af vores historie, så begynder vores krop at reagere. Hvis vi fortsætter med at leve et liv, hvor vi ikke får lyttet efter hvilke behov vi har, men i stedet går imod og ignorere vores egne behov, så begynder kroppen at sige fra helt af sig selv.
Det kan være vi får smerter eller muskelspændinger. Vi oplever måske mindre bevægelsesfrihed i kroppen. Vi oplever forskellige symptomer i kroppen. Det er kroppens måde at sige fra på. Det er kroppens måde at fortælle os, at der er noget vi ikke lytter nok til i vores liv. Der er noget vi skal have ændret på.
Hvad kan vi gøre for at undgå at vores historie presser os?
Vi må begynde at udfordre den historie, som vi oplever har styret os igennem vores liv. Vi kan spørge os selv:
- Lever jeg det liv jeg egentlig ønsker mig?
- Har jeg et sundt parforhold som gør mig glad og udvikler mig ?
- Er jeg i det rigtige job? Føler jeg at jeg bruger mig selv på den rigtige måde?
- Hvordan er mine nære relationer – bliver jeg næret og fyldt med energi af at være sammen med dem?
- Bruger jeg min fritid på det der gør mig glad – har jeg nok tid til mig selv?
- Får jeg passet nok på mig selv og min krop?
- Hvornår føler jeg mig allermest presset?
- Hvornår føler jeg mig allermest fri?
Tag ansvar for din historie – tag ansvar for dit liv
Der er ikke andre der kan gøre det end os selv. Vi er nødt til at passe på os selv. Men det kan vi først gøre, når vi får øje på, hvad det er der styrer os. Og det opdager vi ofte først, når vi er kommet så langt ud, at vi har overskredet vores egen grænse i alt for lang tid. Men når vi når der til, så kan vi tage et aktivt valg om, at vi vil ændre på vores liv. At vi ikke længere vil lade os styre af den historie som tidligere har styret vores liv og de valg vi har truffet.
Vi kan så at sige begynde at omskrive den historie, som er med til at fastholde os i nogle bestemte mønstre, bestemte måde at tænke og opfatte os selv på. Alt det, der forhindre os i at leve livet mere frit.
Grib ud efter hjælp – hvis du ikke ved, hvordan du skal komme i gang
En kropsterapeut kan hjælpe dig til, at du kan få en bedre kontakt til din krop igen. For det kræver en god kontakt til vores krop at mærke efter hvad vi egentlig har brug for. At mærke vores længsler og behov. Sådan at vi kan forebygge stress. Det er ikke noget vi kan tænke os frem til. For så er det netop, at vi er styret af manualen om hvordan vi skal være. Men vores krop kan hjælpe os til at mærke hvad det er, der er det rigtige. Hvilken vej vi skal gå, Hvilke valg vi skal træffe.
Hvis du kan genkende denne her følelse af, at dit liv er styret af en historie, som du ikke selv har valgt, så er der hjælp at få. Hvis du har brug for at der skal ske en forandring i dit liv, så er du velkommen til at læse mere om, hvordan jeg arbejder med dette. Du er også velkommen til at booke en uforpligtende gratis telefonsamtale. Her kan du få svar på dine spørgsmål og vi kan finde ud af, om jeg er den rette til at hjælpe dig.
Lisbeth Degn kropsterapeut💚